تور روسیه | ویکوپ نیوستی در کشور روسیه - Vikup Nevesti

ویکوپ نیوستی در کشور روسیه – Vikup Nevesti

ویکوپ نِوِستی در کشور روسیه – Vikup Nevesti

 

Vikup Nevesti - Russia
Vikup Nevesti – Russia
 

یکی از سنت های جالب که روس ها در هنگام برگزاری مراسم عروسی آن را اجرا می کنند ویکوپ نِوِستی ( Vykup Nevesty –  Vikup Nevesti ) نام دارد. این سنت تشکیل شده از آزمون های کوچک، خنده دار و گاهی سخت که دوستان و اقوام عروس خانم برای آقا داماد ترتیب می دهند. هنگامی که داماد به منزل عروس خانم می رود تا او را با خود به کلیسا یا محضر ببرد با دوستان و اقوام عروس مواجه می شود که منتظر داماد نشسته اند و برای او نقشه های جالبی کشیده اند. داماد به محض رسیدن به درب منزل عروس با چندین و چند جور آزمایش های فیزیکی، هوش و روانشناسی و … مواجه می شود که چنانچه از عهده حل کردن آن ها بر نیاید باید جریمه دهد. این جریمه به صورت نقدی است برای همین دوستان داماد از قبل آماده هستند و به همراه خود پول آورده اند تا بتوانند این جریمه را پرداخت کنند.

 

ویکوپ نوستی - روسیه
ویکوپ نوستی – روسیه
 

بعضی از این آزمون ها عبارتند از: بالا رفتن از پله بدون آنکه داماد از پاهای خود استفاده کند یا اینکه داماد ازبین چند بوسه ای که روی یک کاغذ است بتواند جای بوسه لبان عروس خانم را تشخیص دهد و دیگر آزمون های سخت که می تواند بسیار متنوع و خلاقانه باشد. به طور خلاصه در این سنت تا پدر داماد را در نیاورند و او از هفت خان رستم نگذرد، دستش به عروس خانم نمی رسد.

 

ویکوپ نِوِستی ریشه در قرن ها پیش دارد. در گذشته داماد قبل از بردن عروس اش، به اطرافیان و اقوام عروس هدایایی مثل پارچه، زیور آلات، خوراکی و … اهدا می کرد، به همین دلیل امروز این سنت به حال یک سرگرمی و تفریح دورهمی در آمده است.

به غیر از ویکوپ نوستی، در گذشته سنت دیگری نیز در روسیه رایج بوده که شبیه به شیر بهای ایرانی ها بوده است. این سنت بدین گونه بوده که داماد باید مبلغی را بابت باکره بودن دختری که به عنوان همسر انتخاب می کرده به خانواده او پرداخت کند. از دیگر سنت های روسی که در حال حاضر دیگر اجرا نمی شود، سنت جهیزیه دادن یا همان Pridanaye بوده است.

 

تهیه شده در مرکز تخصصی برگزار کننده تور روسیه و تور سوچی در کشور ایران.

Sponsor: Russia Tour