تور روسیه | نوروز اسلاوها - جشن ماسلنیتسا در روسیه

نوروز اسلاوها – جشن ماسلنیتسا در روسیه

جشن ماسلنیتسا – Maslenitsa

 

 

تور روسیه - جشن ماسلنیتسا
تور روسیه – جشن ماسلنیتسا
 

جشن ماسلنیتسا جشنی است ۷ روزه که در اسفند ماه ( بین اواخر ماه فوریه و اوایل ماه مارس ) هر سال در کشور روسیه برگزار می شود. جشن ماسلنیتسا بسیار شبیه به جشن نوروز می باشد که این جشن آیینی یا به عبارتی نوروز اسلاوی نماد پایان زمستان و فرا رسیدن بهار می باشد.

 

ریشه جشن ماسلنیتسا ( Maslenitsa ) باستانی است و تا قرن چهاردهم میلادی این جشن همزمان با عید نوروز برگزار می شد اما به مرور زمان و به دلیل در هم آمیخته شدن باورهای مذهبی کلیسای ارتودوکس با این جشن، هم اکنون ماسلنیتسا در اسفند ماه همان طور که در بالا ذکر کردیم برگزار می شود. در این هفته که جشن برگزار است مومنان از خوردن گوشت منع شده اند به همین دلیل فقط می توانند از محصولات غیر گوشتی مانند لبنیات و تخم مرغ و … استفاده کنند، به همین دلیل این هفته را هفته پنیر نیز می نامند.

 

بعد از پایان رسیدن جشن ماسلنیتسا ( بلافاصله بعد از این ۷ روز ) روزه داری بزرگ که ۴۰ روز طول می کشد آغاز می شود. در طول روزه داری بزرگ مومنان نه تنها از خوردن گوشت منع شده اند بلکه از خوردن کلیه محصولات حیوانی و همچنین موسیقی تند و رقص و پایکوبی منع شده اند. روزه بزرگ به عید پاک یا همان ایستر ختم می شود که زنده شدن حضرت عیسی مسیح را بعد ار به صلیب کشیدن جشن می گیرند.

 

مهمترین نماد جشن ماسلنیتسا نوعی پنکیک گرد و گرم و زرد رنگ است که آن را بلینی Blini می نامند. این پنکیک به دلیل مشخصات ذکر شده نماد خورشد است و به همین دلیل در این جشن مورد استفاده قرار می گیرد. ماسلنیتسا در روز دوشنبه آغاز می شود و مانند رسم ما ایرانی ها روس ها به دید و بازدید بزرگترها می روند و به فقرا و نیازمندان کمک می کنند. اوج جشن ماسلنیتسا در روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه است و گلوله برف بازی هم در این جشن دیده می شود.

 

پنکیک بلینی در جشن ماسلنیتسا
پنکیک بلینی در جشن ماسلنیتسا
 

در روز یک شنبه که روز آخر جشن محسوب می شود، رسم است که مردم آدمک های چوبی با صورت گرد از نوع حصیر می سازند و آن را به آتش می کشند که سوزاندن این آدمک به دلیل پایان زمستان است. همچنین در روز آخر این جشن رسم است که روس هابه صورت حضوری یا تلفنی از هم عذر خواهی و طلب بخشش می کنند.

این جشن برای بسیاری از مردم روسیه یاد آور کارناوال های شادی، بوی دلپذیر بلینی، شب نشینی های دور همی، سماورهای جوشان، صدای زنگ ناقوس کلیساها و …

 

تهیه شده در مرکز تخصصی برگزار کننده تور روسیه در ایران

Sponsor: Russia Tour Package

 

تور روسیه by http://travelrussia.ir