تور روسیه | عید یکشنبه بید مشک در کشور روسیه

عید یکشنبه بید مشک در کشور روسیه

عید یکشنبه بیدمشک در روسیه – Willow Sunday

 

عید یکشنبه بیدمشک در روسیه
عید یکشنبه بیدمشک در روسیه

در قسمت پیشین به بررسی و معرفی جشن ماسلنیتسا یا همان نوروز اسلاوها پرداختیم که خواندن قسمت قبلی خالی از لطف نمی باشد چراکه با این موضوع یعنی عید یکشنبه بیدمشک در ارتباط است.

 

عید یکشنبه بیدمشک ( انگلیسی: Willo Sunday – روسی: Verbnoe Voskresenie ) که به نام های دیگر از جمله یکشنبه نخل و عید شعانین نیز معروف است در واقع یاد آور وارد شدن حضرت عیسی مسیح به اورشلیم ( Jerusalem ) است که مردم این شهر به زیر پای حضرت عیسی مسیح شاخه های درخت نخل را ریختند و پذیرای ایشان بودند. این جشن در آخرین یکشنبه قبل از عید پاک یا همان ایستر ( زنده شدن حضرت عیسی مسیح بعد از به صلیب کشیده شدن ) برگزار می شود.

 

تور روسیه - یکشنبه بیدمشک
تور روسیه – یکشنبه بیدمشک
با توجه به وجود نداشتن درخت نخل در تمام نقاط جهان، در کشورهای که درخت نخل وجود ندارد از گیاهان گوناگون برای برگزاری این جشن استفاده می شود. در کشور روسیه به دلیل سرمای شدید در زمستان اولین گیاهی که بعد از فصل سرما شروع به رویش می کند گیاه بیدمشک است و به همین دلیل روس ها از این گیاه در طول این جشن استفاده می کنند. مسیحیان روسی در روز شنبه و یکشنبه به کلیسا رفته و بیدمشک را در کلیسا متبرک می کنند. عده ای به قبرستان رفته و بیدمشک متبرک شده را بر سر مزار عزیزان به خصوص پدر و مادر از دنیا رفته خود قرار می دهند. همچنین بعضی ها بیدمشک متبرک شده را به منزل برده تا منزل خود را به این طریق متبرک کنند.

 

بیدمشک ( در زبان روسی: Verba ) در فرهنگ پاگانی روسیه ( قبل از ورود مسیحیت به روسیه ) نیز از جایگاه خاصی برخوردار بوده است به طوری که روس ها در آن زمان بر اساس افسانه ای بر این باور بوده اند که بیدمشک در اصل یک مادر بوده است و چون این مادر طبیعت را مسخره کرده و گفته است که من از تو بیشتر بچه دارم، طبیعت هم از او به دل گرفته و او را نفرین کرده است که این امر سبب شده تا او به شکل بیدمشک در آید. همچنین در زمان پاگانی برای حفاظت حیوانات از درندگان و مقابله با چشم زخم از بیدمشک استفاده می شده است. یک هفته بعد از یکشنبه بیدمشک، عید پاک ( ایستر ) است که روزه داری بزرگ پایان می یابد و روزه داران دوباره می توانند از گوشت و محصولات لبنی استفاده کنند.

 

 

تهیه شده در مرکز تخصصی برگزار کننده تور روسیه در ایران.

Sponsor: Russia Tour Package