تور روسیه | عید پاک در کشور روسیه

عید پاک در کشور روسیه

عید پاک در کشور روسیه

 

عید پاک در روسیه
عید پاک در روسیه
 

عید پاک یا پاسخا یکی از بزرگترین عیدهای مسیحیان در سراسر دنیا محسوب می شود. زمان این عید هر ساله بین ۲۲ مارس تا ۲۵ آوریل متغیر است و به این صورت محاسبه می شود که اولین یکشنبه بعد از ماه کاملی که پس از اعتدال بهاری باشد، عید پاک یا همان ایستر است. عید پاک هفته مقدسی است که حضرت عیسی مسیح وارد شهر اورشلیم ( Jerusalem ) می شود که پس از استقبال مردم این شهر که زیر پای این وی برگ درختان نخل را می ریزند توسط سربازان رومی دستگیر و پس از شکنجه شدید و فراوان در بالای تپه ی جلجتا در این شهر مصلوب می شود.

 

این عید به این دلیل برگزار می شود که مسیحیان بر این باورند که پس از به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی مسیح، این حضرت دوباره زنده شده و به همین دلیل این رویداد را به عنوان رستاخیز مسیح یا همان عید پاک یاد می کنند. عید پاک از جهاتی شبیه به عید فطر مسلمانان است چراکه این عید پایان روزه داری بزرگ چهل روزه است و این روزه داری بعد از جشن زیبای ماسلنیتسا در روسیه برگزار می شود. همان طور که در قسمت جشن ماسلنیتسا توضیح دادیم مسیحیان در این ۴۰ روز که روزه می گیرند از خوردن گوشت و تمامی محصولات حیوانی مثل لبنیات و تخم مرغ و … منع شده اند و همچنین در این مدت رقص و پایکوبی برگزار نمی شود.

 

تور روسیه - عید پاک
تور روسیه – عید پاک
 

در روز پنج شنبه قبل از عید پاک مسیحیان ارتدکس روسیه کیکی به نام کولیچ می پزند و یا تهیه می کنند، سپس این کیک را در روز شنبه برای متبرک کردن به کلیسا می برند و آن را متبرک می کنند تا برای روز یکشنبه این کیک آماده باشد. در این روز برخلاف مسیحیان کاتولیک که به صورت ناشناس به گناهان خود اعتراف می کنند، مسیحیان ارتدکس رسم دارند تا به صورت مستقیم یعنی چهره به چهره در برابر کشیش کلیسا به گناهان خود اعتراف کنند.

 

در شنبه شب مراسمی که در کلیسا برگزار می شود به صورت زنده برای روس ها از تلویزیون پخش می شود و پس از اعلام عید از طرف کلیسا، روس ها با گفتن مسیح دوباره زنده شده یکدیگر را ۳ بار می بوسند.

از دیگر سنت های این مراسم این است که کشیش ها تکه های کوچک نان را در شراب فرو می برند سپس آن را در دهان حضار می گذارند. نان و شراب در این رسم نماد تن و خون حضرت مسیح می باشد. در این شب روس ها از آتشی که از قبر حضرت مسیح از اورشلیم آورده شده استفاده کرده و شمع روشن می کنند و تلاش می کنند تا این آتش مقدس را به خانه ببرند و خانه را متبرک کنند. در روز عید یا همان یکشنبه خانواده دور هم جمع می شوند و تخم مرغ رنگی های از قبل آماده شده را به یکدیگر می دهند و کولیچ و پنیر شیرین مزه ای که پاسخا نام دارد را سر میز می گذارند و این روز را با خانواده و دوستان جشن می گیرند.

 

عید پاک در کشور روسیه
عید پاک در کشور روسیه
 

لازم به ذکر است که روی کیک کولیچ حروفی به صورت XB دیده می شود که این حروف به معنی مسیح از مرگ برخاست و دوباره زنده شده اسن معنی می دهد. در این روز زیبا بزرگترها و بچه ها با تخم مرغ رنگی های که به یکدیگر هدیه داده اند بازی می کنند تا ببینند تخم مرغ چه کسی زودتر می شکند. پیاده روی، بازی و دیگر تفریحات از جذابیت های این روز است.

 

کیک کولیچ
کیک کولیچ

Sponsor: Visit Russia

تهیه شده در مرکز تخصصی برگزار کننده تور روسیه در کشور ایران.

http://travelrussia.ir